
Opis szkolenia
1. Kurs "DDA. By żyć normalnie"
Według różnych szacunków w Polsce żyje od półtora miliona do nawet trzech milionów Dorosłych Dzieci Alkoholików. To często nasi najbliżsi: żony, mężowie, matki, ojcowie. To przyjaciele, znajomi, koledzy, kuzyni. Na zewnątrz mili, sympatyczni, kochający i pragnący miłości. Wewnątrz skażeni rozległą strefą cienia.
Jak im pomóc? Czy oni sami mogą rozwiązać swoje problemy?
DDA - choroba, syndrom, życiorys? Zjawisko, które w ostatnich latach zostało nagłośnione i rozpropagowane, powoduje wiele dyskusji. Bycie Dorosłym Dzieckiem Alkoholika to niewątpliwie fakt, i to fakt nie do zmiany, gdyż życiorysu zmienić się nie da. Nie jest tym bardziej życiorys przedmiotem leczenia. Tak więc czytając o DDA ludzie osobiście dotknięci taką historią zaczynają się zastanawiać: Czy to o mnie? Czy jestem nienormalny? Chory? Co mam zrobić? Uporządkujmy więc informacje.
Dzięki kursowi "DDA. By żyć normalnie":
- Zrozumiesz, kim są, a kim nie są Dorosłe Dzieci Alkoholików. Jak wyglądało ich dzieciństwo i jakie przekonania w nich pozostały.
- Sprawdzisz, czy to jest Twój problem.
- Dowiesz się, w jaki sposób radzić sobie z niekorzystnymi schematami wyniesionymi z dzieciństwa.
Kurs przygotowała Magdalena Ilnicka - psychoterapeutka, terapeutka rodzinna, specjalistka terapii uzależnień.
- Moim zdaniem profilaktyczne minimum, które powinno być wystarczające dla większości osób, polega na przyjrzeniu się sytuacji, nazwaniu jej i zrozumieniu, co z niej wyniosłem. DDA potrzebują też wiedzy o tym, co się stało w ich życiu i co mogą z tym zrobić. Ważne jest także uzupełnienie umiejętności, których nie mogli zdobyć w domu rodzinnym - przeczytaj rozmowę z Magdaleną Ilnicką.
2. Kurs "Życie z Dorosłym Dzieckiem Alkoholika"
Dzieciństwo w rodzinie z problemem alkoholowym sprawia, że dziecko nie ma dobrych warunków do rozwoju emocjonalnego i w dorosłym życiu może mieć sporo problemów z nawiązywaniem i podtrzymywaniem dobrych relacji z ludźmi. Traumy dzieciństwa będą się odzywać w dorosłej relacji z kimś bliskim i ważnym, ograniczenia wyniesione z przeszłości będą utrudniać harmonijne pożycie w intymnym związku.
Niniejszy kurs pokaże, w jaki sposób wychowanie w rodzinie, w której istniał problem alkoholowy, może wpływać na człowieka i na jego zachowania w dorosłym życiu. Wyjaśnimy, czym jest syndrom DDA oraz współuzależnienie. Wyjaśnimy, co może się dziać w relacji z Dorosłym Dzieckiem Alkoholika, jakie ślady pozostawiło w nim dzieciństwo i jak sobie radzić z tymi ograniczeniami, aby związek miał szansę dobrze funkcjonować.
Dwie osoby wywodzące się z tej samej rodziny z problemem alkoholowym mogą przejawiać zupełnie różne zachowania i inaczej radzić sobie w życiu i w relacjach.
Zdaniem „On jest DDA, odpuść sobie, bo z nim będzie trudno”, ludzie często straszą się nawzajem i etykietują innych. Czasem ta etykieta służy usprawiedliwianiu różnych zachowań, czasami jest bronią w konflikcie. Syndrom DDA to nie choroba. Osoba z syndromem DDA nie jest nienormalna, jest tylko przystosowana do nienormalnych warunków życia.
Ale z Dorosłym Dzieckiem Alkoholika można budować relacje. Zawsze mamy szansę zmieniać swoje życie na lepsze. Osoba z syndromem DDA może nauczyć się funkcjonować w normalnych warunkach. Ważne jest jednak, aby dobrze rozumieć problemy, które nam doskwierają w relacji i wziąć odpowiedzialność także za swój udział w konfliktach. Bo w każdej relacji różne zachowania powodują różne reakcje, a te znów kolejne reakcje.
Jeśli rozmawiamy ze sobą szczerze, otwarcie i w bezpieczny sposób potrafimy mówić o swoich potrzebach i uczuciach, łatwiej dojść do porozumienia. I nie tylko w relacji z DDA komunikacja bywa czasem tak trudna, że niezbędna jest pomoc specjalisty. Zdarza się, że dopiero w terapii para może nauczyć się konstruktywnych zachowań i wzajemnego zaspokajania potrzeb. Gdy sami nie radzimy sobie z demonami przeszłości, nie wahajmy się sięgnąć po fachową pomoc.
O autorce:
Adriana Klos. Człowiek interesował ją od zawsze, dlatego została psychologiem i psychoterapeutką. Szkoliła się na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz w Ośrodku INTRA, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
Prowadzi ośrodek Psychoterapii i Rozwoju „Strefa Zmiany” w Warszawie. Pracuje z osobami, które doświadczają lęków, depresji, mają problemy w relacjach z innymi. Pomaga ludziom odzyskać spokój, odnaleźć własną drogę i rozwijać się.
Autorka książki „Asertywność-klucz do dobrych relacji i poczucia własnej wartości”. Współpracuje z magazynem psychologicznym „Charaktery”. Prowadzi warsztaty rozwojowe, asertywności, skutecznej komunikacji, radzenia sobie ze stresem. Komentuje i publikuje w mediach.Doradza firmom w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego. Pracowała dla Centrum Medycznego LuxMed, Banku BPH i GE Capital, Mediacomu oraz Nestle Waters Polska. Motywuje ludzi do dobrych zmian.
Prywatnie entuzjastka literatury, kina, sztuki, mody i fotografii ulicznej.
Komentarze
Chcesz dodać zwykły komentarz? Przejdz niżej.
Dodaj komentarz
Zawartość pakietu
-
- DDA. By żyć normalnie
-
Długość szkolenia: 3
-
Cena za dostęp: 24,9 zł
-
- Życie z Dorosłym Dzieckiem Alkoholika
-
Długość szkolenia: 4
-
Cena za dostęp: 39 zł