Charaktery platforma edukacyjna

[* *}
Przypomnij hasło Zarejestruj się

LATO – CZAS NA ZMIANY!

                    

 

– Lato to doskonały czas na zmianę złych nawyków – przekonuje dr Katherine Nordal i wyjaśnia, dlaczego warto robić to wspólnie z bliskimi i przyjaciółmi +więcej


 
PSYCHOLOGIA NA CO DZIEŃ

Jak psychologia może pomóc w radzeniu sobie z codziennością?

 

Gdy zbliża się wakacyjna przerwa w nauce, tym, co najbardziej ekscytuje najmłodszych jest perspektywa wyjazdu i rodzinnych wczasów. Niestety, nie każdego stać na wykupienie wycieczki w atrakcyjne miejsce. Na szczęście, rezygnacja z zagranicznych wojaży nie musi oznaczać nudy, a wspólne spędzanie czasu na zabawie może wcale nie być kosztowne. Dobry pomysłem jest zaś połączenie przyjemnego z pożytecznym - wakacje to bowiem idealna okazja do zwiększenia swojej aktywności fizycznej i dołożenia wszelkich starań, aby zdrowiej się odżywiać.

Jak twierdzi dr Katherine Nordal, przewodnicząca zarządu Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego ds. praktyki psychologicznej, lato jest doskonałym czasem na pozytywne zmiany własnych nawyków. Według dr Nordal, dbanie o zdrowszy styl życia może być dobrym sposobem na przygotowanie się na nadchodzące jesienią obciążenia w pracy, na uczelni i w szkole.

Wpajanie najmłodszym zdrowych nawyków jest w dzisiejszych czasach ważniejsze, niż kiedykolwiek. Według badań Center for Disease Control and Prevention, w Stanach Zjednoczonych aż około 17 procent dzieci ma nadwagę lub cierpi na otyłość. Zmiana niekorzystnych przyzwyczajeń czasem może okazać się bardzo trudna, ale zawsze jest możliwa! Zaangażowanie rodziców w jej proces pozwoli pociechom uniknąć przeżywania negatywnych emocji i fizycznych ograniczeń, z którymi często wiąże się nadwaga. 

Jak twierdzi dr Nordal, dzieci, aby porzucić szkodliwe nawyki i dokonywać bardziej racjonalnych wyborów żywieniowych zdecydowanie potrzebują pomocy ze strony rodziców i opiekunów. Wspólne przygotowywanie zdrowych posiłków czy gry i zabawy na świeżym powietrzu z udziałem całej rodziny to tylko przykłady sposobów na odnalezienie elementów zabawy i przyjemności w nowym stylu życia. Rodzinne spacery, wycieczki rowerowe, czy wizyta na basenie stanowią jedne z najlepszych i niewątpliwie najprostszych metod na zmniejszenie stresu i niepokoju oraz budowanie silniejszych relacji w rodzinie.

 

Oprac. Katarzyna Moskal, Having a healthy summer on a budget (APA)